Budynek jako odpowiedź na potrzeby

Budynki nie są tylko schronieniem i miejscem do przechowywania rzeczy. W nich toczy się życie i praca, a każdy naznaczony jest specyfiką konkretnej potrzeby. Obecnie wszystkie budynki są konstruowane podobnie. Szkielet i materiały są z grubsza te same, a jedynie aranżacje wnętrz dostosowuje się do wymagań. W przyszłości, gdy technologia to umożliwi, budynki w całej strukturze będą tworzone tak, by realizowały swoje potrzeby.

Dla przykładu, hotele mogą być budowane z bloków, które połączone lub dzielone będą tworzyć różnej wielkości pokoje, by dostosować się do liczby gości i ich potrzeb. Żadne apartamenty nie będą już stały puste.

Szpital może mieć dedykowane segmenty, które można odseparować i przetransportować w miejsce jakiejś katastrofy. Wystarczy odpowiedni napęd, rozdzielne ściany i całe skrzydło budynku może szybko przelecieć tam, gdzie jest potrzebna pomoc. Karetki będą zbędne.

A może budynki znikną na zawsze, bo nauczymy się kontrolować pogodę i tworzyć gigantyczne kopuły, pod którymi nie będzie potrzeby nic odgradzać. Zamiast ścian i dachów będą kaskady pnączy, tyraliery drzew i wiszące ogrody.

Sama technologia to zagadka, a przecież nie znamy potrzeb człowieka przyszłości. Być może będziemy potrzebowali specjalnych ośrodków do aktualizowania oprogramowania cyberczęści, albo zajdzie potrzeba tworzenia specjalnych magazynów do przechowywania ludzkich kopii?

Kto to wie. :-)


Piotr Bronikowski autor

Piotr Bronikowski, autor

Na co dzień zajmuję się marketingiem, w wolnych chwilach piszę, rozmyślam, czasami zadam trudne pytanie. By znaleźć na nie odpowiedź, wsiadam na rower. Lubię góry, muzykę, rozmowy i to, co nieznane.

Emailp.s.bronikowski@gmail.com
Piotr Bronikowski na LinkedInProfil na LinkedIn
CV Piotr Bronikowskiwww.piotrbronikowski.pl