Inny odcień science fiction

Fantastyka naukowa to metoda poszukiwania odpowiedzi na fundamentalne pytania o naturę człowieka, wartości, sens rzeczy. Jak można odpowiedzieć na pytanie, czy ważniejsza jest droga, czy cel? Jak można określić czym jest dobro, zło i granica między nimi?

Każdy gatunek literacki na swój sposób szuka prawdy, ale tylko science fiction oferuje iście naukowe podejście. Na czym ono polega? Na zmianie kontekstu.

Na pewno masz w domu całą szufladę nieprzydatnych rzeczy i jeśli teraz tam zajrzysz, znajdziesz też pewnie i takie, których przeznaczenia nie znasz. Stwierdzisz, że są totalnie bezużyteczne i dziwne, zwykłe śmieci, ale wciąż je trzymasz. Dlaczego? Bo przyjdzie ten dzień, kiedy właśnie te rzeczy doskonale nadadzą się, by coś naprawić lub usprawnić. Może oszczędzą ci problemów, albo pozwolą zarobić.

Jak to możliwe, że śmieć staje się doskonałym narzędziem? Zmienia się kontekst. Dopóki nie ma problemu, ów przedmiot nie jest rozwiązaniem. Jego przydatna natura ujawnia się dopiero, gdy wystąpi inne, niezależne zdarzenie.

Tak samo jest z naturą człowieka, wartościami, wszystkimi problemami moralnymi, a nawet kwestiami filozoficznymi. Jak łatwo jest decydować uznając tylko jeden kontekst. Jak prosty jest świat, gdy mamy tylko jedną perspektywę, ale przecież ograniczenia naszego świata nie stanowią jego granicy. Dziś nie mamy problemu z odróżnieniem człowieka od maszyny i pytanie o to, gdzie jest między nimi granica, jest bezpodstawne, ale to nie znaczy, że technologia pozwalająca płynnie łączyć te dwa światy nigdy się nie pojawi. Wtedy pytanie, czy ludzki mózg zamknięty w mechanicznym ciele jest człowiekiem, nabierze przerażającej namacalności.

Kontekstów jest nieskończenie wiele, a świat po kolei będzie je urzeczywistniał. Fantastyka naukowa to nie fikcja, to stawianie tych samych ważnych pytań, ale w innych możliwych kontekstach. Nie ma tu nic z zabawy.


Piotr Bronikowski autor

Piotr Bronikowski, autor

Na co dzień zajmuję się marketingiem, w wolnych chwilach piszę, rozmyślam, czasami zadam trudne pytanie. By znaleźć na nie odpowiedź, wsiadam na rower. Lubię góry, muzykę, rozmowy i to, co nieznane.

Emailp.s.bronikowski@gmail.com
Piotr Bronikowski na LinkedInProfil na LinkedIn
CV Piotr Bronikowskiwww.piotrbronikowski.pl