Głębia

Jednak dla kogoś, kto zagląda głębiej, otwiera się świat niesamowitych dylematów. Czym jest człowiek, a czym maszyna? Gdzie istnieje dusza i czy można ją odtworzyć w maszynie? Czy maszyna może żyć, mieć własne prawa...

Dwa filmy pełnometrażowe i kilka seriali (wciąż powstają) nieustannie maltretują te pytania do granicy szaleństwa. To fascynujące, jak dyskusja prowadzi do filozoficznych węzłów z udziałem plejady myślicieli i teorii, których czasami nie sposób pojąć. Mimo wszystko, sukces serii Ghost in the Shell kryje się właśnie w ciągłym przypominaniu, że za strefą błogiej nieświadomości kryje się otchłań pytań i problemem jest nawet ich sformułowanie. Gdy technologia wkracza na teren duszy, lingwistyka się poddaje. Spokój i poczytalność zachowają tylko ci, którzy w niemej tragedii to zaakceptują.

Szczególnie polecam Ghost in the Shell (animacja z 1995), GitS: Innocence, GitS Stand Alone Complex GiG 1 i 2. Istna kopalnia pomysłów i źródło inspiracji dla każdego, kto tworzy światy przyszłości.

Sprawdź Ghost in the Shell
Piotr Bronikowski autor

Piotr Bronikowski, autor

Na co dzień zajmuję się marketingiem, w wolnych chwilach piszę, rozmyślam, czasami zadam trudne pytanie. By znaleźć na nie odpowiedź, wsiadam na rower. Lubię góry, muzykę, rozmowy i to, co nieznane.

Emailp.s.bronikowski@gmail.com
Piotr Bronikowski na LinkedInProfil na LinkedIn
CV Piotr Bronikowskiwww.piotrbronikowski.pl