Teoria jako narzędzie

To, jak będzie wyglądać podróżowanie w przyszłości, co będzie napędzać pojazdy, a co sprawi, że ludzie zbudują windy kosmiczne, pozostaje w gestii autora. Można polemizować o podstawach naukowych, kłócić się o szczegóły, ale przecież fantastyka oznacza, że mogę zmienić każdy aspekt praw rządzących światem.

Zamiast spierać się o warstwę naukową, lepiej jest zadać pytanie – co oznacza ta teoria dla człowieka? Jeśli dystans do gwiazd przestałby być problemem, to czy wywołałoby to od razu rozłam cywilizacji i rozsianie jej strzępów na wszystkie strony wszechświata? Czy wtedy zapomnielibyśmy troszczyć się o planetę, która nie byłaby już jedynym domem?

Teorie fantastyczne to narzędzia. Proces ich powstawania nie ma znaczenia, a ich esencja to pożywka dla właściwej dyskusji. Co stanie się w dniu, gdy człowiek nie będzie mógł już zabić człowieka? O tym mógłbym pisać długo, a w krótkim wprowadzeniu zbudowałbym piękną historię z wyjaśnieniem, że każda nowo narodzona dusza w cyfrowej formie rozprzestrzenia się jak wirus na strunach nieskończonych komputerów kwantowych, dając ludziom nieśmiertelność i możliwość wymiany ciał, jak rękawiczek.


Piotr Bronikowski autor

Piotr Bronikowski, autor

Na co dzień zajmuję się marketingiem, w wolnych chwilach piszę, rozmyślam, czasami zadam trudne pytanie. By znaleźć na nie odpowiedź, wsiadam na rower. Lubię góry, muzykę, rozmowy i to, co nieznane.

Emailp.s.bronikowski@gmail.com
Piotr Bronikowski na LinkedInProfil na LinkedIn
CV Piotr Bronikowskiwww.piotrbronikowski.pl