Nauka przeciwko naturze

Natura również się zmienia i dostosowuje. Nie dotyczy to tylko nas i tego, co wytworzymy. Jesteśmy młodą cywilizacją, a nasze naukowe podboje trwają niekontrolowane, ale tak jest zawsze w przypadku pojawienia się nowych organizmów w naturze. Najpierw szybki rozrost, potem reakcja środowiska i stabilizacja – poprzez eliminację lub adaptację. Możliwa jest też symbioza, jeśli tylko wystąpią obustronne korzyści. Czy właśnie tak nie powinno być w naszym przypadku?

Pesymizm i apokaliptyczne wizje mogą przeważać w literaturze - są pewnie bardziej artystycznie chłonne. Z drugiej strony pokazuje się naturę, jako zwycięzcę i wroga, który pożera w swoim bezmiarze ostatnich ludzi, ale równie prawdopodobne są obrazy świata, gdzie nauka i natura idą w parze, współgrają. Tu też kryje się fascynujący potencjał dla wyobraźni i być może pokazując przyszłość w bardziej pozytywnym świetle zachęcimy ludzi, by właśnie do niej dążyli. Nie musimy tylko straszyć się zagładą, naszą lub natury (a w efekcie naszą też).

W tym miejscu czuję się zobowiązany, by poinformować, że w książce Aimeiz przedstawiam naturę w stanie agonalnym, niestety.


Piotr Bronikowski autor

Piotr Bronikowski, autor

Na co dzień zajmuję się marketingiem, w wolnych chwilach piszę, rozmyślam, czasami zadam trudne pytanie. By znaleźć na nie odpowiedź, wsiadam na rower. Lubię góry, muzykę, rozmowy i to, co nieznane.

Emailp.s.bronikowski@gmail.com
Piotr Bronikowski na LinkedInProfil na LinkedIn
CV Piotr Bronikowskiwww.piotrbronikowski.pl