Okręty wielkie i wspaniałe

Jeśli historia science fiction zawiera opisy statków kosmicznych, które doskonale się sprawdzają, nie powodują żadnych problemów technicznych, nie mają wad, to czy nie oznacza to, że trochę przeceniamy swoje umiejętności, jako ludzkość? Przecież mówimy o projektach na skalę wielokrotnie większą niż cokolwiek i kiedykolwiek wybudowane na Ziemi. Nieważne jak odległą przyszłość opisujemy, zbudowanie wielokilometrowego okrętu kosmicznego byłoby absurdalnie trudnym zadaniem.

Pomijając cały aspekt technologiczny, który w science fiction można dowolnie naginać, ważniejszy i trudniejszy do zignorowania jest aspekt ludzkiej chciwości, korupcji, bezmyślności i konfliktowości. Jeśli okręty kosmiczne będą budowane w przyszłości jak dziś auta, to raczej trudno się okłamywać, że te wszystkie ludzkie przywary nie będą miały wpływu.

A to oznacza absurdy budowlane, nieprzemyślane konstrukcje, miliony wad technicznych, ciągłe awarie i katastrofy powodowane zwykłą ludzką głupotą lub niedopatrzeniem. To i tak tylko wierzchołek góry lodowej.

Technologiczne przeszkody science fiction może rozwiązywać machnięciem pióra, ale ludzkich wad nie wolno pomijać przy wymyślaniu nawet najznakomitszych okrętów kosmicznych, jeśli faktycznie stworzyli je ludzie. Science fiction nie może zmieniać ludzkiej natury, chyba że to celowy eksperyment na niej.

Zawsze mnie zastanawiało, co oznacza ten rozdźwięk w wielu dziełach science fiction. Bohaterzy są pełni wad i słabości, czarne charaktery są chciwe i złe, a mimo to wytwarzana przez nich (i ludzi im podobnych) technologia jest wiecznie sprawna i doskonała.

Dlatego w książce Aimeiz postanowiłem pokazać flotę, budowaną przez zdesperowanych, rozbitych i słabych ludzi, nieco inaczej.


Piotr Bronikowski autor

Piotr Bronikowski, autor

Na co dzień zajmuję się marketingiem, w wolnych chwilach piszę, rozmyślam, czasami zadam trudne pytanie. By znaleźć na nie odpowiedź, wsiadam na rower. Lubię góry, muzykę, rozmowy i to, co nieznane.

Emailp.s.bronikowski@gmail.com
Piotr Bronikowski na LinkedInProfil na LinkedIn
CV Piotr Bronikowskiwww.piotrbronikowski.pl