Punkt krytyczny

W porównaniu do postępu w technologiach, ewolucja człowieka nie istnieje. Nasz mózgi nie są wiele mocniejsze czy większe, niż były tysiąc lat temu. A komputery? 50 lat temu praktycznie ich nie było. Teraz stoją splątane siecią w każdym domu i sterują nawet Twoją pralką.

Czy zdajesz sobie sprawę z tego, ile procesów jest uruchomionych i jak są skomplikowane za każdym razem, gdy otwierasz stronę w przeglądarce? Twój komputer musi wykonać kilkaset operacji, by pobrać dane przez router z serwera, który połączony jest siecią szkieletową z Twoim domem. By ta sieć działała, potrzebne są mosty, koncentratory, węzły komunikacyjne, a do tego prąd, który stanowi kolejną sieć sterowaną przez super inteligentne programy. Do tego dochodzi kwestia szyfrowania połączenia, wielu współpracujących języków programowania i setki innych technicznych kwestii.

A przecież mówimy tylko o przeglądaniu strony www. Pomyśl, jak zagmatwane muszą być technologie transportu, lotnisk, lotów kosmicznych, obsługa elektrowni atomowych...

Pytanie jest jedno. W którym momencie człowiek przestanie to kontrolować? Co stanie się w dniu, gdy ostatni specjalista spojrzy na swoje dzieło i powie, że nie ma już pojęcia jak działa? Rozwój technologii z pewnością kiedyś nas przegoni. Czy wtedy wszystko runie, czy też technologia przejmie kontrolę? A może ten punkt krytyczny jest już za nami i świat pędzi bez kontroli?


Piotr Bronikowski autor

Piotr Bronikowski, autor

Na co dzień zajmuję się marketingiem, w wolnych chwilach piszę, rozmyślam, czasami zadam trudne pytanie. By znaleźć na nie odpowiedź, wsiadam na rower. Lubię góry, muzykę, rozmowy i to, co nieznane.

Emailp.s.bronikowski@gmail.com
Piotr Bronikowski na LinkedInProfil na LinkedIn
CV Piotr Bronikowskiwww.piotrbronikowski.pl